Для аналізування із середньої проби виділяють чотири робочі проби по 100 зерен у кожній. Кожну робочу пробу поміщають у плоскодонну колбочку або стаканчик, заливають 10 см3 дистильованої води і збовтують протягом 5 хвилин. Одержані суспензії спор переливають в центрифужні пробірки й центрифугують протягом 10–15 хвилин за 1000–2000 об./хв. Після закінчення центрифугування із пробірок обережно видаляють 9 см3 надосадової рідини. Осад, який залишився, скаламучують піпеткою Пастера і з кожної пробірки готують по 2 препарати. Для кожної окремої суспензії потрібно використовувати окрему піпетку Пастера. Препарати переносять в камеру Горяєва і проглядають під мікроскопом.
Під час роботи з мікроскопом першим етапом є визначення загального фону заспореності суспензії. Відповідно до цього роблять висновок: який квадрат камери Горяєва (великий чи малий) вибрати для зручності підрахунку спор. В окремих випадках, за дуже малої концентрації спор, для підрахунку беруть усю площу камери.
Для ідентифікації сажкових спор за морфологічними ознаками користуються ДСТУ 3768:2019.
Лічильник насіння спеціально розроблений для точного підрахунку насіння. Може використовуватися в зерновій лабораторії для визначення фізичних властивостей зерна та насіння, наприклад, для визначення такого параметра, як маса 1000 зерен, відповідно до ISO 520.
Застосовується для визначення cпор сажки методом мікологічної експертизи зерна пшениці відповідно до стандарту ДСТУ 3768: 2019 «Пшениця. Технічні умови». Крім цього, мікроскопічним методом контролюють правильність ідентифікації патогенів та ін.
Універсальна лабораторна центрифуга. Швидкісний діапазон і фактор розподілу центрифуги дозволяє з належною якістю проводити будь-які дослідження.
Камера Горяєва призначена для підрахунку кількості клітин або інших співставних з ними часток в заданому об'ємі рідини. Складається з товстого предметного скла, що має прямокутне поглиблення (камеру) з нанесеною мікроскопічною сіткою, і тонкого покривного скла.
Додатково знадобляться: