Забруднення важкими металами та іншими токсичними елементами кормів для тварин становить небезпеку для здоров'я тварин і харчової безпеки людини.
Важкі метали, включаючи мідь (Cu), кадмій (Cd), хром (Cr) і свинець (Pb), є потенційними біоакумулятивними токсикантами, які можуть викликати серйозні проблеми зі здоров’ям навіть у низьких концентраціях. У тваринництві часто використовуються комерційні корми, доповнені міддю (Cu), цинком (Zn) та залізом (Fe) для сприяння оптимальній швидкості росту та антимікробних властивостей.
У Європі Директива 2002/32/EC встановлює нормативні обмеження для небажаних речовин, таких як миш'як (As), Cd, Pb і ртуть (Hg), у кормах для тварин. Окрім основних токсичних металів корми для тварин можуть бути забруднені іншими важкими металами, такими як нікель (Ni) і Cr, через виробничий процес.
Деякі важкі метали є основними елементами та додаються до кормів, щоб збалансувати мікроелементи.
Мідь є важливим мікроелементом, який відіграє життєву роль в організмі людини і тварин, оскільки дефіцит міді може призвести до анемії.
Селен відіграє важливу роль у розмноженні, синтезі ДНК, метаболізмі гормонів і захисті від інфекцій. При дефіциті селену у великої рогатої худоби може розвинутися харчова міопатія, яка вражає серце та скелетні м’язи.
Кормові концентрації Se, що перевищують норми, є токсичним для тварин і мають бути дозволені лише у формі преміксу.
Універсальним методом оцінки елементного складу комбікормів на сьогодні є атомна спектроскопія.
В Україні контроль токсичних елементів у комбікормах проводиться згідно з ГОСТ 30178-96 Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов.
Важливо передбачити проведення якісної підготовки досліджуваної проби і врахувати всі нюанси при підготовці Вашої лабораторії до проведення досліджень. У деяких випадках при виборі рішення є сенс максимально автоматизувати процес аналізу.
Розібратися в цих питаннях і підібрати оптимальний для Вас прилад і конфігурацію обладнання Вам допоможуть наші висококваліфіковані фахівці.