Визначення зараженості шкідниками, забрудненості й металодомішок у борошні

Зараженість і забрудненість борошна шкідниками хлібних запасів визначають за ГСТУ 46.004-99. Суть методу визначення зараженості – виділення комах і кліщів через просіювання на ситах та візуальне виявлення живих особин, а визначення забрудненості – через виявлення мертвих особин.

Відповідно до чинних стандартів на борошно його зараженість комірними шкідниками не допускається. Зараженість встановлюють за появою запаху (різкого, медового), зміною кольору (набуває брудно-сірого кольору) під час початкового огляду зразка, а також виявленням шкідників, павутини, шкірки від личинок тощо. Якщо за цими ознаками шкідників не знайдено, то вдаються до детальнішого обстеження. Для цього борошно просіюють через металоткане сито, а залишок ретельно аналізують.

Вміст металомагнітної домішки в борошні обмежується спеціальними нормами. Кількість металомагнітних домішок у борошні визначають згідно з ГСТУ 46.004-99 шляхом вилучення зі зразка борошна металу, руди тощо з подальшим зважуванням. Для визначень використовують постійний підковоподібний магніт.

Основне обладнання

Лабораторний розсів

Розсівання лабораторний урл 3

За допомогою розсіву РЛУ-3 можна визначити якість помелу борошна, зараженість сировини комахами й коморними шкідниками в явній формі, сміттєві та зернові домішки, а також фракційний склад зерна, що теж нерідко визначає вартість кожної партії продукції. Прилад відрізняється низьким рівнем шуму, а також має систему захисту від пилу й повітря, що виходить від самого пристрою.

Розсів РЛУ-3 використовується в лабораторіях елеваторів, хлібоприймальних і зернопереробних підприємств, на хлібозаводах, у кондитерській, харчовій, комбікормовій і тютюновій промисловості, у сільському господарстві, фармакології та хімічній промисловості.

Прилад складається з: корпусу, робочого столу з пристроєм для встановлення та кріплення сит, механізму приводу робочого столу, панелі управління на торцевій стінці корпусу розсіву.

Конструкція опор, розташованих на робочому столі, передбачає встановлення одного або трьох комплектів сит діаметром обичайки 200 мм, що включає три сита, піддон і кришку, або одного комплекту сит діаметром обичайки 300 мм.

Удосконалене кріплення сит у розсіві РЛУ-3 дозволяє швидше й простіше робити заміну сит, на відміну від аналогічних лабораторних розсівів.

Розсів значно полегшує процес лабораторних досліджень. Його доцільно провести у разі великої кількості аналізів зерна, особливо в період заготівельної кампанії.

Технічні характеристики:

Модель РЛУ-3 універсальний
Частота коливань, 1/хв. 120/200±10%
Амплітуда коливань, мм 25
Споживана потужність, Вт 15

Сита лабораторні

Cита лабораторні

Комплект сит СЛ-200 для борошна застосовується для гранулометричного оцінювання якості борошна (крупності, сортової приналежності, білизни й зараженості).

Комплект сит СЛ-200 для борошна складається з:

  1. десяти сит СЛШ-200 із поліамідною сіткою №23-21Пч-150; №25-22,7Пч-150; №27-27Па-120; № 35-33/36Па; №38-41/43Па; № 43-49/52Па; 12,5Пч-240; 14Пч-240-240; 17,5Пч-180-190; 27Па-120-260;
  2. двох сит СЛМ-200 із металевою сіткою з комірками 0,45; 0,67;
  3. денця і кришки.

Технічні характеристики комплекту сит СЛ-200 для борошна

Лабораторні сита СЛ-200 в комплекті являють собою плоску робочу поверхню з отворами певних форм і розмірів, яка укладена в обичайку, що виконує роль носійної конструкції сита. Робоча поверхня сит лабораторних у комплекті виготовлена з різних типів сіткових полотен (іржостійка та поліамідна ситотканина). Обичайка може виконуватися з оцинкованого металу або іржостійкої сталі діаметром 200 мм і висотою 50 мм.

Допоміжні інструменти та обладнання

Дошка розбірна (аналізна) і комплект приладдя

Дошка розбірна зернова

Дошка розбірна призначена для розбору проб і відділення комах та кліщів. Використовується для проведення аналізів якості борошна, крупи, зерна тощо. Має білий і чорний скляні боки з виїмкою для висипання продукту.

Розмір робочої поверхні – 335х235 мм.

Габаритні розміри – 405х305 мм.

Шпатель зерновий металевий

Шпатель зерновий металевий

Призначений для розбору зразків зерна, відділення домішок тощо. Має два скошені боки різної ширини.

Совочки лабораторні

Совочки лабораторні

Призначені для відбору проб й необхідні в більшості аналізів, що проводяться за ГОСТами, у визначенні якості і стану борошна, крупи й зерна.

Основне призначення:

  • Совочок №1 – для визначення засміченості зерна
  • Совочок №2 – для висипання наважок розмеленого зерна (борошна) в бюкси
  • Совочок №3 – для заповнення склянки вологоміра

Чашечки лабораторні

Чашечки лабораторні

Призначені для тимчасового розміщення та зважування проб і наважок. Застосовуються в більшості аналізів, що проводяться за ГОСТами, у визначенні якості борошна, крупи, зерна.

Основне призначення:

  • Чашечка №1 – для визначення засміченості зерна (V = 50 см3)
  • Чашечка №2 – для просушування проб зерна (V = 120 см3)
  • Чашечка №3 – для просушування проб зерна (V = 280 см3)

Лупа зернова

Лупа зернова

Дозволяє ретельно проводити аналіз зараженості зерна шкідниками й визначати його якість. Спеціальний обідок не дає розсипатися об’єктам, які розглядаються.

Магніт підковоподібний

Магніт підковоподібний

Призначений для вилучення металомагнітних домішок із зерна, борошна, крупи, висівок, комбікормів і визначення їхнього вмісту.