Основні вуглеводи меду – моносахариди глюкоза й фруктоза, у менших кількостях присутні цукроза, мальтоза та інші цукри. Визначення вуглеводного складу дозволяє виявити ознаки фальсифікації, дізнатися ступінь зрілості меду, спрогнозувати терміни його зберігання та кристалізації.
Більшою мірою вуглеводний склад меду представлений моносахаридами – глюкозою і фруктозою, орієнтовно близько 90 % усіх цукрів. Їх концентрація та співвідношення визначають основні характеристики меду: смак, аромат, здатність до кристалізації, гігроскопічність.
Основні властивості моносахаридів: фруктоза майже не кристалізується, сильно гігроскопічна; глюкоза швидко кристалізується, негігроскопічна й менш солодка. У процесі кристалізації глюкоза та інші цукри утворюють кристали, які оточує фруктоза.
Дисахариди меду представлені цукрозою і мальтозою. У зрілому квітковому меді вміст цукрози має становити до 5 % (зазвичай 2,2–3,5 %). Різке збільшення її відсоткового вмісту – доказ штучного додавання цукрового сиропу в продукт або до раціону бджіл перед викачуванням. Навмисне виготовлення цукрового меду під виглядом натурального розцінюється як фальсифікація.
Основним методом визначення вуглеводного складу меду є високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ), що встановлено International Honey Commission. Також масову частку відновлювальних цукрів і цукрози можна встановити фотометрично згідно з ДСТУ 4497:2005.
Необхідне обладнання
ChroZen HPLC – це п’яте покоління надсучасних рідинних хроматографів. Комплектація хроматографа RI-детектором (RID) забезпечує високоякісний аналіз сполук із низьким поглинанням ультрафіолетового випромінювання, таких як цукри, спирти, жирні кислоти, полімери тощо. Ефективне рішення для аналізу вуглеводного складу меду.
Переваги ChroZen HPLC: