Визначення азоту (нітратної та аміачної форми) фотометричним методом

Вміст азоту залежить від багатьох факторів, таких, наприклад, як тип ґрунту, механічний склад (у легких ґрунтах вміст азоту менший, ніж у ґрунтах важкого гранулометричного складу), окультуреність, вміст гумусу і т.д.

Весь азот у ґрунті поділяється на органічний та мінеральний. Основна кількість ґрунтового азоту зосереджена в органічній речовині ґрунту. Азот органічної речовини ґрунту безпосередньо недоступний для рослин, тому про забезпеченість рослин ґрунтовим азотом судять за вмістом у ґрунті мінерального азоту, на який припадає 1–5% від загального вмісту азоту. Він представлений в основному солями азотної (нітрати) та азотистої (нітрити) кислоти, а також солями амонію (наприклад, сульфати, хлориди амонію та ін.), фіксованим амонієм (знаходиться в решітках мінералів). Нітрати та обмінний амоній є основними джерелами азоту, що забезпечують харчування рослин.

Вміст нітратного азоту у ґрунті

Нітрати знаходяться у ґрунті у вигляді водорозчинних солей азотної кислоти. Вони відрізняються високою рухливістю, у зв'язку з цим вміст їх у ґрунті схильний до великих коливань. Із ґрунту нітратна форма азоту може вимиватися атмосферними опадами, поливними водами вниз по профілю чи за його межі.

Принцип спектрофотометричного методу визначення нітратного азоту ґрунтується на здатності нітратних іонів поглинати ультрафіолетове випромінювання за довжини хвиль від 220 нм до 240 нм. Вимірюючи оптичну густину розчину, визначають вміст нітратів.

Принцип методу визначення нітратного азоту фотометричним методом з дисульфофеноловою кислотою ґрунтується на здатності нітратів утворювати із цією кислотою тринітрофенол, який у лужному середовищі утворює тринітрофеноляти амонію жовтого кольору, інтенсивність забарвлення якого пропорційна вмісту азоту. Проводять фотометрування розчину, визначають вміст нітратів.

Вміст амонійного азоту у ґрунті

Амоній присутній у ґрунтах у формі водорозчинних солей, обмінного амонію та необмінного (фіксованого) амонію.

Принцип способу визначення амонійного азоту фотометричним шляхом із реактивом Несслера ґрунтується на можливості амонію утворювати з реактивом Несслера комплексне з'єднання – йодид меркураммонія, який забарвлює розчин у жовтий колір. Інтенсивність забарвлення розчину у певних концентраціях прямопропорційна вмісту амонію в розчині. Проводять фотометрування розчину, визначають вміст амонію.

Вилучають азот із ґрунту для проведення аналізу вищезгаданими методами розчином сірчанокислого калію з масовою часткою 1% і подальші вимірювання проводять з однієї витяжки.

Фотометричні визначення проводять на фотоелектроколориметрі або спектрофотометрі при відповідних довжинах хвиль.

Методики:

  • ДСТУ 4729:2007 Якість ґрунту. Визначання нітратного і амонійного азоту в модифікації ННЦ ІГА ім. О.Н. Соколовського
  • ДСТУ 7629:2014 Ґрунти тепличні. Методи визначення нітратного азоту
  • ДСТУ 7630:2014 Ґрунти тепличні. Методи визначення амонійного азоту

Спектрофотометри Libra

Надійні прилади, призначені для отримання точних результатів в УФ/видимій області. Не вимагають особливого догляду та будуть оптимальним рішенням для лабораторій із численним персоналом. Спектрофотометр забезпечує зручність роботи персоналу, просту роботу зі зразком, простий вибір відповідного протоколу вимірювань та отримання результатів. Результати аналізу та методи вимірювання можна зберігати як безпосередньо у вбудованій пам'яті пристрою, так і на зовнішніх носіях завдяки наявності USB-порту. Модуль 21CFRpart 11 забезпечує можливість роботи обладнання з аудиторським слідом.

Інтерфейс користувача, що дозволяє працювати із програмним забезпеченням, керованим через меню, а також прості інтуїтивно зрозумілі іконки меню, що відображаються на кольоровому сенсорному екрані, забезпечують швидке виконання процедур вимірювання та вивчення можливостей спектрофотометра. Результати можна перенести на віддалений ПК за допомогою флеш-пам'яті для подальшого аналізу або безпосередньо на віддалений ПК за допомогою програмного забезпечення. Програмне забезпечення Resolution дозволяє здійснювати повне керування приладом із боку ПК.

До повного набору програмного забезпечення стандартно входить набір методів експорту даних. Програмний модуль Trace Manager забезпечує обробку даних, що зберігаються у вбудованій пам'яті спектрофотометра або на USB-накопичувачі. Багаторівневий ступінь доступу до програмного забезпечення дозволяє користувачеві-супервайзеру обмежувати доступ до функціональності програмного забезпечення, тобто убезпечити параметри методу від небажаного втручання.

Технічні характеристики

Модель Libra S50 Libra S60 Libra S70 Libra S80
Діапазон довжини хвилі, нм 190–1100 нм
Точність встановлення довжини хвилі, нм ± 0.5 нм ± 0.3 нм
Відтворюваність довжини хвилі, нм ± 0.1 нм
Лампа Ксенон Дейтерієва/Галогенна
Оптична будова Псевдодвопроменева Двопроменева
Ширина спектральної щілини, нм 2 нм 1 нм Змінювана (0.5 нм, 1 нм, 2 нм, 4 нм)
Детектор Два кремнієвих фотодіоди
Фотометричний діапазон -4.000 A - 4.000 A
Типи вимірювання Фіксована довжина хвилі, Поглинання/Пропускання, Співвідношення поглинання, Різниця поглинання, Концентрація, Декілька довжин хвиль, Кінетика, Life Science методи, клітинна щільність
Кюветотримач Однопозиційний Двопозиційний
Дисплей Кольоровий
Інтерфейси підключення USB
Вага 17.5 кг 17.5 кг 18 кг 18 кг
Розміри (ДxШxВ) 535x440x235 мм 535x440x335 мм 535x440x335 мм 535x440x335 мм
Фотометрична точність ± 0.002 A на 0.5 A, ± 0.004 A на 1 A, ± 0.006 A на 2 A на 440 нм, 456 нм, 546.1 нм, 590 нм, 635 нм
Спектральне сканування Так

Для підбору всього необхідного переліку обладнання та витратних матеріалів за методикою звертайтесь до фахівців нашої компанії.

Вас також може зацікавити