Визначення білизни борошна фотометричним методом

Білизна борошна – один із головних показників якості, що визначає ступінь вилучення периферійних частин зерна у виробництві борошна. Характеристика, що позначає сортність.

Для визначення білизни борошна експрес-методом застосовуються білизноміри. Це сучасні фотоелектричні прилади, що забезпечують чіткі метрологічні властивості. Вони проводять вимірювання відповідно до ДСТУ ГОСТ 26361:2019 (ГОСТ 26361-2013, IDT). Прилади вимірюють коефіцієнт відбиття поверхні спресованої проби борошна й порівнюють отримані показання з еталоном.

Аналізатор білизни борошна застосовується для оцінювання сортності борошна за білизною, в оперативному контролі технологічного процесу виробництва борошна на підприємствах борошномельної промисловості та для вхідного контролю якості борошна на хлібопекарських підприємствах.

Автоматичний аналізатор для контролю білизни борошна (ВББ-1МК)

Конструктивно білизномір борошна ВББ-1МК складається з електронного блоку з фотометричною виносною головкою та вимірювальної комірки. Результати вимірювання виводяться на буквено-цифровий рідкокристалічний дисплей в умовних одиницях білизни згідно зі шкалою білизноміра Р3-БПЛ. Меню й текстові підказки українською, російською та англійською мовами.

Прилад простий і зручний у роботі. Завдяки автоматичному калібруванню вдалося скоротити тривалість вимірювання та зменшити суб’єктивний вплив на його похибку. Перед початком вимірювання необхідно підготувати й засипати у вимірювальну комірку заданий у паспорті обсяг борошна. Коли проба готова, білизну необхідно відкалібрувати. Для цього оператор встановлює фотометричну головку в калібрувальну комірку й натискає кнопку – калібрування проводиться автоматично. По закінченні калібрування проводиться вимірювання білизни борошна в трьох точках через отвори у вимірювальній комірці. Середнє значення білизни й відповідність пшеничного борошна за сортністю визначаються автоматично після проведення вимірювань.

Сфери застосування: борошномельні заводи, мінімлини, хлібопекарські підприємства, органи Державної хлібної інспекції, кондитерські фабрики.

Використання білизномірів у процесі аналізу борошна дає змогу проводити:

  • Визначення білизни за коефіцієнтами відбиття між еталонним зразком і пробою борошна
  • Вхідний і технологічний контроль на хлібопекарських та кондитерських підприємствах
  • Формування сорту борошна під час виробництва
  • Визначення критерію потемніння різних партій борошна під час приготування тіста

Технічні характеристики

Діапазон вимірювання білизни борошна, ум. од. 6–65
Абсолютна похибка вимірювання, ум. од. ± 2
Тип індикатора Буквено-цифровий рідкокристалічний (LCD) індикатор
Дискретність результатів вимірювання, ум. од. 0.1
Кількість точок вимірювання в одній пробі 3
Тривалість вимірювання білизни однієї проби, не більше ніж, хв 0.5
Тривалість підготовки приладу до роботи (на початку зміни) не більше ніж, хв 5
Калібрування приладу і спосіб вимірювання Автоматична/ручна
Живлення 220 В, 50 Гц
Маса, не більше ніж, кг 1.5
Габаритні розміри, не більше ніж, мм 220 х 160 х 120
Гарантійний термін роботи, місяців 18