Забруднення навколишнього середовища важкими металами та іншими токисичними елементами з подальшим накопиченням їх у зернових культурах призводить як до придушення розвитку самої рослини (а значить, і зниження врожайності), так і до отруєння кінцевих споживачів в подальшому. Через високу токсичність вже за низького вмісту токсичні елементи – це один із найважливіших показників, який нормується в зернових культурах. Як правило, в більшості країн регламентується вміст таких токсичних елементів, як ртуть, миш'як, кадмій, свинець, мідь і цинк, хоча іноді цей список доповнюється й іншими токсичними металами.
Токсичні елементи небезпечні тим, що здатні накопичуватися й утворювати високотоксичні сполуки і втручатися в метаболічний цикл живих організмів, викликаючи в людини і у тварин ряд захворювань. Для мікроелементного аналізу в лабораторіях застосовується атомна спектроскопія, яка наразі є найбільш ефективним для цих цілей методом.
Універсальним методом для оцінки елементного складу зернових продуктів на сьогодні є атомна спектроскопія.
Важливо передбачити проведення якісної підготовки досліджуваної проби і врахувати всі нюанси при підготовці Вашої лабораторії до проведення досліджень. У деяких випадках при виборі рішення є сенс максимально автоматизувати процес аналізу.
Розібратися в цих питаннях і підібрати оптимальний для Вас прилад і конфігурацію обладнання Вам допоможуть наші висококваліфіковані фахівці.