ДСТУ 4138 – 2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості» передбачає обов’язкову перевірку насіннєвого матеріалу на зараженість його шкідниками. Заселеним шкідниками вважають насіння, в якому виявлені живі шкідники, яйця, личинки, лялечки, дорослі форми в явній і прихованій формі.
Основними негативними наслідками заселеності шкідниками сільськогосподарської продукції є:
Для успішної організації заходів боротьби зі шкідниками насіння необхідно знати їхню біологію, володіти методами виявлення їх при насіннєвому аналізі.
Заселеність насіння в явній формі визначають за наявності живих шкідників у міжнасіннєвому просторі, у прихованій — всередині окремих насінин.
Комірні шкідники сприяють зниженню схожості насіннєвого матеріалу. Насіння пшениці і кукурудзи, пошкоджене комірним довгоносиком, втрачає схожість на 92 і 27%, відповідно, рисовим довгоносиком – 75 і 61%, малим борошняним хрущаком – 53 і 24%, суринамським борошноїдом – 25 і 18%. Насіння гороху, квасолі, еспарцету, пошкоджені зернівкою, втрачають схожість на 70–90%.
Аналізи проводяться згідно ДСТУ 4138-2002, ДСТУ 4750-2007, ДСТУ ISO 6639-1:2007.
Підсумовуючи вищесказане, слід зазначити, що визначення наявності в насіннєвому матеріалі шкідників є нагальною потребою, аби убезпечити насіння від втрати якісних показників.
За допомогою розсіву РЛУ-3 можна визначити зараженість сировини комахами і комірними шкідниками в явній формі, сміттєві та зернові домішки, фракційний склад зерна, а також якість помелу борошна, що теж нерідко визначає вартість кожної партії продукції. Прилад відрізняється низьким рівнем шуму, а також має систему захисту від пилу і повітря, що виходить від самого пристрою.
Розсів РЛУ-3 використовується в лабораторіях насіннєвих заводів елеваторів, хлібоприймальних і зернопереробних підприємств, на хлібозаводах, в кондитерській, харчовій, комбікормовій й тютюновій промисловості, у сільському господарстві, фармакології та хімічній промисловості.
Прилад складається з: корпусу, робочого столу з пристроєм для установки і кріплення сит, механізму приводу робочого столу, панелі управління на торцевій стінці корпусу розсівання.
Конструкція опор, розташованих на робочому столі, передбачає установку одного або трьох комплектів сит діаметром обичайки 200 мм, що включає три сита, піддон і кришку, або одного комплекту сит діаметром обичайки 300 мм.
Вдосконалене кріплення сит в розсіві РЛУ-3 дозволяє швидше і простіше робити заміну сит на відміну від аналогічних лабораторних розсівів.
Розсів значно полегшує працю лабораторних досліджень. Його доцільно провести при великій кількості аналізів зерна, особливо в період заготівельної компанії.
Технічні характеристики:
Модель | РЛУ-3 універсальний |
Частота коливань, 1/хв. | 120/200±10% |
Амплітуда коливань, мм | 25 |
Споживана потужність, Вт | 15 |
Використовуються в процесі пробопідготовки зразків для лабораторних досліджень, пов'язаних із визначенням хімічного складу і фізичних властивостей зерна і зернопродуктів.
Поліамідні, ГОСТ 4403-91.
Металотканні, ГОСТ 6613-86.
Металоткані (сітка н/ж), ГОСТ 3826-82, 3306-88, ТУ 14-4-507-99.
Металопробивні (круглі відп.), ТУ 23.2.2068-94.
Металопробивні (щілиновидні відп.), ТУ 5.897-11722-95, ТУ 23.2.2068-94.
Дошка розбірна призначена для розбору проб і відділення комах і кліщів. Використовується при проведенні аналізів якості борошна, крупи, зерна і т.д. Має білий і чорний скляні боки з виїмкою для висипання продукту.
Розмір робочої поверхні – 335х235 мм.
Габаритні розміри – 405х305 мм.
Призначений для розбору зразків зерна, відділення домішок та ін. Має два скошені боки різної ширини.
Призначені для відбору проб і необхідні в більшості аналізів, що проводяться за ГОСТами, при визначенні якості й стану борошна, крупи і зерна.
Основне призначення:
Призначені для тимчасового розміщення та зважування проб і наважок. Застосовуються в більшості аналізів, що проводяться за ГОСТами, при визначенні якості борошна, крупи, зерна.
Основне призначення:
Дозволяє ретельно проводити аналіз зараженості зерна шкідниками і визначати його якість. Спеціальний обідок не дає розсипатися об'єктам, які розглядаються.
Для визначення прихованої форми зараженості насіння і зерна шкідниками їх розколюють препарувальною голкою. Розколоті насіння і зерна переглядають під лупою для виявлення личинок, лялечок і дорослих особин шкідника.