Визначення загальної (титрованої) кислотності борошна

Стандартом не передбачено вимог до кислотності борошна. Однак під час зберігання, особливо за несприятливих умов, кислотність підвищується. Кислотність борошна – важливий показник його якості, що свідчить про свіжість. Кислотність борошна залежить також від його сорту. За однакової тривалості та умов зберігання титрована кислотність зі зниженням сорту борошна підвищується.

Розрізняють титровану кислотність (загальну) і активну (рН).

Титрована кислотність, що виражається в градусах Неймана (ºН), характеризує загальну кількість вільних кислот і кислих солей. Під градусом кислотності розуміють кількість 1Н розчину гідроксиду натрію, потрібну для нейтралізації кислот і кислих солей, що містяться в 100 г борошна.

Оскільки показник кислотності борошна не регламентується нормативною документацією, прийнято користуватися рекомендованими для галузі даними. Так, показник титрованої кислотності (за водно-борошняною суспензією) не має перевищувати для борошна: пшеничного вищого сорту – 3 град, першого – 3,5 град, другого – 4,5 град; житнього сіяного – 4 град, обдирного – 5 град, оббивного – 5,5 град.

Зазвичай визначення титрованої кислотності проводять за водно-борошняною суспензією та водним екстрактом.

Найбільш оптимальним і ефективним рішенням для різних видів титрування є автоматичні титратори. Вони дозволяють виконати поставлені завдання з максимальною точністю й відтворюваністю, скоротивши до мінімуму час аналізу та вплив людського фактора.

Автоматичні титратори серії Compact, Mettler Toledo

Титратори G10S і G20S поєднують в собі надійність і простоту в експлуатації і невеликі габарити. Вони призначені для виконання повсякденних завдань титрування. Дуже добре підходять для стандартного промислового лабораторного потенціометричного титрування та повсякденних завдань контролю якості.

Параметри контролю якості харчових продуктів:

  • Кислотність, кислотне число, вільні жирні кислоти
  • Перекисне число
  • Вміст мила
  • Число омилення
  • Йодне число

Технічні характеристики

    G10 G20
Титрування One Click Призначені для користувача ярлики на робочому столі користувача 4 12
Автоматичне розпізнавання Plug and Play Розпізнавання бюретки з титрантом і титром + +
Можливість автоматизації Rondolino (до 9 зразків) + +
Управління користувачами Групи користувачів «Експерт - Звичайний» + +
Методи та серії Максимальна кількість користувацьких методів 5 150
Зворотне титрування - +
Приводи бюреток Кількість приводів бюретки для дозування і титрування 1 1
Кількість приводів бюретки тільки для дозування - 1
Експорт і друк даних USB, сеть, PDF + +
Програмне забезпечення ПО LabX™ Titration Express - +
Номер по каталогу У комплекті з ручним стендом для титрування 30267117 30252669

* Традиційно аналіз на кислотне число виконується вручну за допомогою бюретки, колби й індикатора. Цей метод титрування можна використовувати при невеликій кількості аналізів. Однак одержувані при ручному титруванні результати не завжди відрізняються гарною відтворюваністю і часто залежать від людського фактору.