В’язкість

Одним із фізико-хімічних показників згущених молочних продуктів, які визначають їхню якість (консистенцію), є в’язкість. Вона зумовлюється складом і властивостями молока, режимами пастеризації та фізико-хімічними змінами компонентів молока в процесах згущення і стерилізації. У разі значного підвищення в’язкості згущене молоко з цукром набуває вади загустіння.

Суть методу полягає у визначенні швидкості, з якою калібрувальна кулька пройде шлях у похилій трубці, заповненій досліджуваним продуктом. В’язкість продукту пропорційна часу проходження кульки між позначками віскозиметра.

Необхідне обладнання

Віскозиметр Гепплера з падаючою кулькою KF 3.2 (RHEOTEST  Medingen GmbH, Німеччина) – це ручний прилад, який забезпечує вимірювання в’язкості в широкому діапазоні температур за рахунок можливості під’єднання зовнішнього циркуляційного термостату. Вимірювання швидкості проходження кульки визначають за допомогою секундоміра. Набір кульок для продуктів різної щільності дає змогу віскозиметру перекривати весь діапазон вимірювання динамічної в’язкості.

Технічні характеристики

Характеристики Значення
Діапазон вимірювання динамічної в’язкості, мПа·с 0,6–70000
Межі допустимого відхилення віскозиметру, % ± 0,5–2,0
Час падіння кульки, с 30–300
Діапазон робочих температур, °С -60...150
Габаритні розміри, мм 205 x 185 x 315
Маса, кг 2,9

До комплекту входить: набір кульок (шість кульок і вимірювач у футлярі), інструменти для обслуговування приладу, тестовий сертифікат від виробника та керівництво з експлуатації. Із додаткового обладнання можна доукомплектувати циркуляційною водяною банею, аналоговим чи цифровим секундоміром та контрольним термометром на 19…21°C (± 0,02°С).