facebook
Не ареометром єдиним: що зараз треба мати для перевірки якості КАС

Не ареометром єдиним: що зараз треба мати для перевірки якості КАС

Плануючи системи живлення рослин сьогодні, навряд чи слід орієнтуватися на класичні підходи. Кліматичні виклики, зростання цін на основні добрива, перехід до ресурсозберігальних технологій формують попит на використання рідких добрив, що в рази ефективніші в перерахунку на діючу речовину. Якщо мова йде про рідкі азотні добрива, на думку одразу спадає КАС (карбамід-аміачна суміш) – одне з найпопулярніших рідких азотних добрив на ринку України.

Тож сьогодні поговоримо чому КАС завоював прихильність українських аграріїв, а також розповім про сучасний метод вхідного контролю добрива. 

Чому аграрії обирають КАС?

КАС – містить усі доступні форми азоту: амонійну, нітратну й амідну, що мають різний ступінь засвоєння та покривають потребу в азотному живленні рослин на довгий період. КАС виготовляють шляхом змішування аміачної селітри, карбаміду, води й інших компонентів (якщо такі закладено в технологію) у фіксованому співвідношенні. Серед варіантів КАС на ринку представлені КАС 26+4S, КАС 28, КАС 28+2S, КАС 30, КАС 32 та інші. КАС застосовується в позакореневому, прикореневому, внутрішньоґрунтовому й класичному ґрунтовому способах внесення. 

Власне, добриво набуло великої популярності через його доступність до внесення звичайним штанговим оприскувачем, універсальність до застосування на різних культурах та в різних фазах розвитку, відчутний ефект для продуктивності культури.

Довіряй, але перевіряй 

На превеликий жаль, високий попит на КАС спонукає недобросовісних постачальників до різноманітних фальсифікацій: недолив, розведення водою, додавання баластних речовин та інше. Поширеним способом швидкої перевірки КАС на відповідність заявленим параметрам є визначення густини розчину за допомогою ареометра при кімнатній температурі. Згідно з ТУ У 20.1-39961046-001:2016 густина КАС 28 повинна становити 1,265–1,285 г/см3, КАС 30 – 1,285–1,316 г/см3, КАС 32 – 1,306–1,326 г/см3. Тому будь-яке відхилення в концентрації розчину виявити швидко й не складно, з огляду на широкий асортимент ареометрів, але й густину КАС можливо підробити. Цілком реальним сценарієм є додавання сторонніх речовин, у результаті чого густина буде в межах норми, а вміст діючої речовини – нижчим від заявленого. 

Новий спосіб швидкої перевірки якості КАС

На сьогодні найбільш інформативним та швидким способом моніторингу якості КАС є комбіноване визначення двох фізичних параметрів рідини – оптичної густини й індексу заломлення*. На основі цих показників можливо обрахувати вміст аміачної селітри, сечовини, води й загального азоту. Реалізують це завдання за допомогою оптичних густиномірів (денситометрів) та рефрактометрів із внутрішнім підтриманням температури. Власне, температура рідини в момент вимірювання й дискретність приладів (ціна поділки) виступають ключовими факторами, чого не можуть забезпечити подібні ручні пристрої.

*Примітка. Цю методику слід сприймати як швидкий робочий метод для вхідного контролю якості КАС. У разі виникнення спірних ситуацій якісні показники КАС визначають основними хімічними методами згідно із чинними нормативними документами. 

Рішення від METTLER TOLEDO 

Світовий лідер у сфері лабораторного контролю якості METTLER TOLEDO представив повністю автоматизовану систему для вимірювання фізичних параметрів КАС, яка самостійно проводить аналіз, реалізує подавання розчину, промивання системи після кожного вимірювання та автоматично обраховує вміст аміачної селітри, сечовини, води й загального азоту.

Система від METTLER TOLEDO включає:

  • Цифровий рефрактометр
  • Оптичний густиномір (денсітометр)
  • Систему дозування (опційно)

Система може працювати у двох режимах – повністю автоматичний (із системою дозування SC1) та режим ручного додавання зразків. Перший режим роботи передбачає автоматичне заповнення, очищення й висушування комірок приладів після кожного вимірювання. 

У другому режимі (без насоса SC1) вимірювач щільності Excellence D4 працює за допомогою шприца, а насос DryPro сушить вимірювальну комірку. Для роботи з рефрактометром Excellence застосовують піпетки, а вимірювальну комірку висушують вручну паперовими серветками.

Незалежно від режиму роботи система від METTLER TOLEDO забезпечує точні результати без додавання інших хімічних речовин чи необхідності в будь-яких подальших розрахунках.

Додатково знадобляться: пробовідбірники для КАС з автоцистерн, вагонів, єврокубів, інших ємностей. 

Кожне рішення має власну нішу до застосування. Довіряти лише ареометру – питання індивідуальне. Звертайтеся по консультацію – розберемо нюанси контролю якості КАС разом. 

Корисне посилання

Система для вимірювання фізичних параметрів КАС від METTLER TOLEDO 

Євгеній Іваницький, 

експерт галузевої групи «Агро»

зв'язатись з експертом

Оцініть, будь ласка, корисність матеріалу для Вас
20.65%
Корисно 1 Не корисно 0
Поділіться статтею з колегами
Коментарі ()
додати коментар