facebook
Активність уреази – визначаємо безпечність і поживність соєвого шроту

Активність уреази – визначаємо безпечність і поживність соєвого шроту

Вітаю, шановні партнери! 

Динаміка перероблення сої в Україні вже не перший рік демонструє стабільне зростання, що пояснюється гарною рентабельністю культури за вирощування і постійним попитом як на соєву олію, так і на шроти / макухи. Сьогодні поговоримо про контроль якості соєвих продуктів у розрізі активності ферментів (уреази), які впливають на процес травлення тварин і на доступність протеїну.

Соєві шроти й макухи – це високопоживні компоненти корму для тварин, джерело білка, незамінних жирних кислот, вітамінів та мінералів. Проте під час додавання соєвих продуктів до раціону тварин варто враховувати наявність антипоживних речовин, серед яких фермент уреаза, інгібітори трипсину, фітинова кислота й інші. Ці компоненти заважають повному засвоєнню білків та мінералів і здатні викликати проблеми з травленням у тварин. 

Фермент уреаза розщеплює сечовину до вуглекислого газу й аміаку, що викликає токсичну дію на організм тварин, особливо у травній системі жуйних. Причому негативна дія уреази проявляється в уже готовому комбікормі, будучи його компонентом. Для нейтралізації негативної дії антипоживних речовин використовують термічне оброблення соєвих продуктів (повножирової сої, макухи, шротів та інших). Індикатором якості оброблення є показник активності уреази, який визначають потенціометричним методом за різницею кислотності розчинів.

Згідно з ДСТУ 8365:2015 «Макухи та шроти. Метод визначання активності уреази» знадобиться таке обладнання: 

  • pH-метр (-2,00…16,00 із точністю визначення 0,01 pH)
  • Водяна баня
  • Ваги лабораторні ± 0,01 г
  • Лабораторний млин
  • Електроплитка
  • Сито з діаметром отворів 0,25 мм
  • Лабораторний посуд
  • Реактиви

Норма активності уреази

За ДСТУ 4230 «Шрот соєвий кормовий» нормою активності уреази вважають діапазон від 0,1 до 0,2 одиниці pH. Але зазвичай за нижню межу активності прийнято брати 0,05 од. 

Активність уреази – це важливий індикатор якості й безпечності кормів для тварин: низька або нульова активність ферменту означає надмірне термічне оброблення і, як результат, низьку поживну цінність білків, особливо лізину; і навпаки, висока активність уреази вказує на недостатній рівень нейтралізації антипоживних речовин та на їхню непередбачувану дію в разі додавання у корм тваринам. 

Якщо Вас зацікавило визначення активності уреази – звертайтеся щодо обладнання й детальної консультації в будь-який зручний для Вас спосіб. 

Корисні посилання

Визначення уреази в продуктах перероблення насіння сої – макухах і шротах – потенціометричним методом

Євгеній Іваницький,

експерт галузевої групи «Агро»

зв'язатись з експертом

Оцініть, будь ласка, корисність матеріалу для Вас
20.65%
Корисно 1 Не корисно 0
Поділіться статтею з колегами
Коментарі ()
додати коментар