facebook
Аналіз пшениці за різними показниками для визначення її класності

Аналіз пшениці за різними показниками для визначення її класності

Вітаю, шановні партнери!

Цьогорічні обсяги українського експорту пшениці вже перевищують 18,4 мільйона тон із 22 мільйонів тон вирощеного зерна, що є вагомим надходженням до бюджету країни. Але як дізнаються вартість пшениці? 

Вартість пшениці формують, присвоюючи клас кожній партії. Клас – це якісна характеристика зерна з чітко визначеними параметрами вологості, білка, клейковини та інших показників. У нашій країні якість зерна пшениці нормується згідно з національним стандартом – ДСТУ 3768:2019 «Пшениця. Технічні умови». Пропоную детальніше зупинитися на класоутворювальних показниках якості й підібрати обладнання для їх точного визначення.

ДСТУ 3768 поширюється на зерно пшениці м’якої (Triticum aestivum L.) і пшениці твердої (Triticum durum Desf.). Чинний нормативний документ прийнято у 2019 році на заміну застарілого ДСТУ 3768:2010. Головною різницею в стандартах стало зменшення кількості класів для пшениці м’якої з 6 до 4.

Тож на сьогодні залежно від показників якості зерно пшениці м’якої поділяють на 4 класи: зерно 1, 2 і 3 класів має підвищені вимоги до якості й використовується для харчових потреб, серед них і для експорту. Пшеницю 4 класу використовують переважно для непродовольчих цілей, зокрема для відгодівлі тварин, виробництва спирту тощо.

Показники якості пшениці м’якої за ДСТУ 3768:2019, що визначають клас:  

  • Натура
  • Склоподібність
  • Вологість
  • Зернова домішка
  • Сміттєва домішка
  • Відсоток сажкових зерен
  • Масова частка білка
  • Кількість і якість клейковини
  • Число падіння

Зерно пшениці твердої поділяють на п’ять класів, де визначають ті самі показники якості, але не регламентують вміст клейковини й додатково визначають відсоток домішки пшениці м’якої.

Далі поговоримо про обладнання для визначення класоутворювальних показників пшениці м’якої.

Натура

Визначення натури пшениці дозволяє зрозуміти, яку масу займатиме певний об’єм зерна. Її вираховують у грамах на літр за допомогою: 

  • Літрової пурки як основного методу визначення
  • Експрес-вологоміра зерна KETT РМ-650
  • Модуля натури в аналізаторі Agricheck, де проба зерна зважується одразу після проведення основного аналізу

Натура пшениці для 1 класу має становити не менш ніж 775 г/л, для 2 класу – 750 г/л, для 3 класу – 730 г/л і не обмежується для 4 класу.

Склоподібність

Відсоток склоподібних зерен визначають за допомогою діафаноскопа способом просвічування ендосперму пшениці. Склоподібність завжди більша у пшениці твердої, як порівняти з м’якою, через різний білково-вуглеводний склад. 

Цей показник визначають лише для 1 та 2 класів зі значеннями 50 % і 40 % відповідно.

Вологість

Головний показник, що впливає на залікову масу зерна під час приймання, а також визначає термін зберігання продукції. Стандартна вологість пшениці не повинна перевищувати 14 % для всіх класів.

Основний метод визначення вологості – повітряно-тепловий, заснований на випаровуванні вологи в сушильній шафі за фіксованої температури й часу (згідно з ДСТУ ISO 712: температура 130…133 °С, тривалість 120 хв).

Різниця в масі зразка до й після висушування дозволяє розрахувати відсоток вологості за формулою: W = (1-m1/m0)*100 (згідно з ДСТУ ISO 712).

Також вологість зерна перевіряють: 

  • Просто в полі – експрес-вологоміром РМ-450 від японського виробника KETT
  • ІЧ-аналізатором зерна, наприклад, Agricheck
  • Вагами-вологомірами

Зернова і сміттєва домішки

До зернової домішки відносять биті, пророслі зерна та зерна злакових культур. До сміттєвої – мінеральну домішку: гальку, шлак, руду, зіпсовані зерна, зокрема фузаріозні зерна й шкідливу домішку (сажку, ріжки, триходерму сиву, кукіль).

Визначення відсотку небажаних домішок у зерні контролюють шляхом ситового аналізу й ручного розбору проби на розбірній дошці.

Згідно з додатку А ДСТУ 3768 набір сит має включати довгасті сита розміром 1,0 мм X 20,0 мм та 2,0 мм X 20,0 мм.

Відсоток сажкових зерен

Присутність спор сажки визначають згідно з Додатком Г ДСТУ 3768:2019 способом мікологічної експертизи, використовуючи мікроскоп зі збільшенням у 100–150 разів. Відсоток сажкових зерен не має перевищувати 8 % для 1, 2 і 3 класів, а для 4 класу – 10 %. 

Масова частка білка

Визначення вмісту білка в пшениці здійснюють згідно з методом К’єльдаля, методом Дюма, а також експрес-аналізаторами зерна, такими як Agricheck.

За ДСТУ 3768:2019 вміст білка для 1 класу має становити не менш ніж 14 %, для 2 класу – 12,5 %, для 3 класу – 11 %, для 4 класу – не обмежено.

Кількість і якість клейковини

В Україні вміст сирої клейковини визначають ручним і механічним способами згідно з ДСТУ ISO 21415. Переваги механічного способу – скорочення ручної праці лаборанта й висока відтворюваність результатів, якої можна досягти за допомогою системи для визначення кількості і якості клейковини від турецького виробника Makswell.

Система складається з трьох приладів: приладу для відмивання клейковини, центрифуги для виявлення індексу деформації (ІДК) та приладу для визначення сухої клейковини.

Також кількість сирої клейковини можна швидко перевірити за допомогою аналізатора Agricheck, який я вже неодноразово згадував. Це дійсно універсальний пристрій, що стане справжнім помічником для аграрія.

Масова частка клейковини для 1 класу має становити не менш ніж 28 %, для 2 класу – 23 %, для 3 класу – 18 %, для 4 класу – не обмежено. У свою чергу, якість клейковини повинна відповідати діапазону 45–100 одиниць приладу ВДК для 1, 2 та 3 класів. 

Число падіння

Це показник активності ферменту альфа-амілази, який розщеплює крохмальні зерна та впливає на якісні показники хліба. Чим вищий показник активності альфа-амілази, тим нижче число падіння. Для 1 та 2 класів число падіння має становити не менше ніж 220 секунд, для 3 класу – 180 секунд, для 4 класу – не обмежено.

Для визначення цього показника турецька компанія Makswell створила комплексну систему Dualenzymaks, що працює за методом Хагберга – Пертена й повністю відповідає ISO 3093. 

Це всі класоутворювальні показники якості пшениці та найактуальніші рішення для їх аналізу. Корисні посилання з детальною інформацію щодо обладнання читайте в кінці допису. 

Дивіться мій тематичний влог і звертайтеся по індивідуальну консультацію!

Дивитися влог «Аналіз пшениці за різними показниками для визначення її класності»

Корисні посилання

Інфрачервоні аналізатори лінійки AgriCheck від компанії Bruins Instruments 

Вологомір зерна РМ-650 (із визначенням натури), КЕТТ 

Обладнання для визначення вмісту білка методом К’єльдаля від Velp Scientifica 

Обладнання для визначення вмісту білка методом Дюма від Velp Scientifica  

Система для визначення кількості та якості клейковини Makswell 

Євгеній Іваницький,

експерт галузевої групи «Агро»

зв'язатись з експертом

Оцініть, будь ласка, корисність матеріалу для Вас
34.24%
Корисно 2 Не корисно 0
Поділіться статтею з колегами
Коментарі ()
додати коментар