Радий вітати Вас, шановні поціновувачі нотаток завлаба! Сьогодні поговоримо про такий показник якості напоїв, як каламутність. На що вона впливає? Які причини помутніння в різних напоях? Які сучасні методи визначення каламутності?.. І не тільки! Запрошую Вас разом розібратися з цими питаннями й знайти найкращі рішення для контролю якості напоїв.
Що таке каламутність?
Каламутність – це оптичний показник, який відображає наявність у рідині зважених частинок, що розсіюють світло. Ці частинки зазвичай органічного або неорганічного походження й можуть утворюватися на різних етапах виробництва напою, наприклад, під час фільтрації, пастеризації або додавання інгредієнтів.
Каламутність виражається в одиницях NTU (Nephelometric Turbidity Unit – одиниця нефелометричної каламутності).
Залежно від виду напою каламутність може впливати на безпечність, смакові властивості напою або лише на його зовнішньо-видові характеристики, а отже, привабливість для споживача.
Причини виникнення каламутності в напоях
Каламутність може бути викликана різними факторами залежно від типу напою.
Методи дослідження каламутності
Вимірювання каламутності напоїв регламентується низкою міжнародних та національних стандартів, які визначають методи вимірювання, допустимі рівні каламутності для різних продуктів, а також вимоги до обладнання, що використовується для цих вимірювань.
Найпоширеніші методи, що використовуються для вимірювання каламутності, – нефелометрія і турбідиметрія.
Ці методи аналізу ґрунтуються на вимірюванні інтенсивності світлового потоку, розсіяного частинками суспензії (нефелометрія) або вимірюванні послаблення світлового потоку, що поглинається й розсіюється, проходячи через розчин із суспензією малорозчинних сполук (турбідиметрія).
Обладнання, що використовується для вимірювання каламутності, отримало збірну назву від цих понять – турбідиметри нефелометричні або каламутноміри.
Аналітичні прилади для контролю каламутності
Завдяки сучасним турбідиметрам можна проводити як лабораторні дослідження, так і швидкі вимірювання на всіх етапах виробництва. Турбідиметри бувають трьох основних типів:
Моя порада – Ваш вибір
Компанія ХЛР має у своєму арсеналі цілу низку сучасних аналітичних інструментів, які можуть визначити навіть найменшу «частинку» каламутності. Якщо Вам потрібна допомога з вибором оптимального рішення для вимірювання каламутності на певному етапі виробництва – звертайтеся до мене по консультацію.
Для контролю якості напоїв я рекомендую аналізатори від надійних виробників лабораторного обладнання.
Серед портативних турбідиметрів раджу звернути увагу на два прилади, що забезпечують швидкі, точні й надійні вимірювання каламутності в польових умовах – TN-100 від Eutech Instruments (Thermo Scientific) і 2100Q IS від Hach Company.
Для вимірювання каламутності в лабораторії найкращим рішенням стане турбідиметр TL2310 від Hach Company. Пристрій відомий стабільністю результатів, а також здатністю забезпечувати точні вимірювання навіть за низьких рівнів каламутності.
Лідер у розробленні приладів, які дають змогу автоматизувати моніторинг якості напоїв, – компанія Optek. Виробник пропонує потокові турбідиметри, що забезпечують високу точність і надійність даних у реальному часі. Моделі AF16-N, TF16-N і DTF16 Haze Control забезпечують надійний контроль найдрібніших відхилень у виробництві напоїв. Optek пропонує комплексні рішення для аналізу каламутності та інших параметрів, що забезпечує високу якість і стабільність продукції.
Обирайте свій ідеальний прилад для бездоганного контролю якості.
Корисні посилання
Портативні каламутноміри Thermo Scientific
Рішення у виробничому онлайн-контролі
Бажаю Вам прозорої якості в кожному ковтку.
Щиро Ваш
Євген Денисенко,
експерт галузевої групи «Харчова промисловість»