У будь-яких дослідженнях досягти точних і відтворюваних результатів можливо лише за умови стабільної роботи лабораторного обладнання. В Україні тепер часто виникають проблеми із цим, адже через вимкнення світла доводиться вдаватися до альтернативних способів живлення, і навіть з ними непросто забезпечити неперервну напругу для лабораторного обладнання, яке є високочутливим до будь-яких коливань.
Як же вирішити цю проблему? Використовуючи джерела безперебійного живлення (ДБЖ). Сучасні моделі ДБЖ – це гарантія резервного живлення для стабільного функціонування Вашої техніки, а також захист її від нестандартних ситуацій в енергосистемі.
Читайте в нашому огляді про різновиди джерел безперебійного живлення, ключові характеристики для стабільної роботи обладнання, а також про оптимальні рішення для лабораторій.
Чим корисні «упси»?
Джерело безперебійного живлення, або «УПС» (від англ. UPS – uninterruptible power supply), – це пристрій, який у період відсутності електроенергії впродовж певного часу підтримує роботу під’єднаного до нього обладнання завдяки вбудованим акумуляторам. Крім цієї функції, окремі потужні моделі UPS можуть також вирівнювати стрибки напруги в мережі. Тому вони стануть у великій пригоді скрізь, де використовується дороге обладнання: у квартирах і будинках, в офісах, на підприємствах і в лабораторіях.
Основні типи UPS на ринку
Нині в продажу є великий асортимент джерел безперебійного живлення, з різною конструкцією, функціоналом і вартістю. Це:
Розглянемо детальніше кожен різновид.
ДБЖ з резервною схемою – найпростіший й найдешевший варіант. Коли обладнання працює від загальної мережі, такий безперебійник перебуває в стані очікування. А після знеструмлення він перемикає живлення під’єднаного до нього обладнання на вбудовані акумулятори. Пристрій offline забезпечить Вам кілька хвилин автономної роботи, тому його є сенс брати, наприклад, для комп’ютерної техніки, щоб устигнути безпечно вимкнути її, зберігши важливі документи.
Основна перевага UPS резервної дії – невисока ціна. Однак такі ДБЖ не підійдуть для мереж із постійними перепадами напруги. Також їх не можна використовувати для обладнання з низьким допуском коливання напруги, оскільки час спрацьовування тут перевищує 10 мілісекунд.
Лінійно-інтерактивні ДБЖ – дорожчий і більш просунутий варіант для забезпечення безперебійного живлення, який вирівнює незначні коливання напруги в мережі та вважається найбільш збалансованим. Основна конструкція така сама, як у пристроїв резервної дії, а відрізняються вони тим, що лінійно-інтерактивні не переходять у режим очікування. Завдяки цьому час переходу з одного режиму на інший становить 2–4 мілісекунди. А ще в разі безперервного подавання електроенергії такий безперебійник працює, не використовуючи ресурс своїх акумуляторів, відповідно, значно збільшується термін їх експлуатації.
ДБЖ безперервної дії (online) – найсучасніші пристрої, що гарантують максимальний клас захисту. Робота такого безперебійника базується на схемі подвійного перетворення електроенергії: прилад отримує вхідну напругу, перетворює її на постійну, а далі формує вихідну напругу з характеристиками, необхідними для нормальної роботи електрообладнання.
UPS для сталого функціонування приладів у лабораторії
Високоточні аналітичні прилади надзвичайно чутливі до коливань напруги електромережі. Щоб забезпечити надійну й безперебійну роботу такого обладнання, потрібні ДБЖ безперервної дії з правильною синусоїдою та гальванічною розв’язкою.
Правильна синусоїда – це коли електроенергія, що подається до приладів, максимально відповідає якості електроенергії з мережі. Тоді не виникатимуть гармонічні спотворення, які можуть зашкодити точності вимірювань і роботі приладів.
Гальванічна розв’язка – це коли прилади ізольовано від електричних перешкод і шумів, які часто виникають у мережі живлення. Тобто забезпечено додатковий рівень захисту від електричних стрибків і перешкод, що може мати критичну вагу для аналітичних вимірювань.
Переваги UPS із гальванічною розв’язкою
Гальванічна розв’язка:
Найкращі рішення для надійної роботи від ХЛР
Якщо Ви прагнете стабільної роботи лабораторного обладнання, фахівці ХЛР рекомендують застосовувати ДБЖ безперервної дії з правильною синусоїдою і гальванічною розв’язкою.
«Хімлаборреактив» постачає UPS від перевірених європейських виробників, зокрема французьких компаній Schneider Electric і LEGRAND. Це такі пристрої:
Серія Easy від Schneider Electric – трифазні UPS, що залежно від потужності можуть забезпечити 15–30 хвилин автономної роботи. Для збільшення потужності можна паралельно встановити до п’яти ДБЖ. Є функція віддаленого керування з можливістю під’єднання через смартфон. У серії Easy виробник пропонує UPS потужністю 10–40 кВА (з внутрішніми акумуляторами / для зовнішніх батарей), 60–80 кВА (з внутрішніми акумуляторами) і 60–200 кВА (для зовнішніх батарей).
Серія DAKER DK PLUS від LEGRAND – однофазні й трифазні ДБЖ. Вони можуть встановлюватися в серверну шафу горизонтально або на стійці вертикально, а обертальний дисплей дає змогу сконфігурувати режими «вежа» і «стійка». Пристрої мають релейний інтерфейс із сухими контактами, захист від розряду, перенапруги й коротких замикань. У серії DAKER DK PLUS представлено ДБЖ з різною номінальною потужністю – 1, 2, 3 або 5 кВА.
Звертайтеся до сервісної служби ХЛР, і фахівці підберуть надійне джерело безперебійного живлення саме для Ваших виробничих потреб, чи це буде безперервна робота суперпотужного обладнання у великій лабораторії, чи автономна від центрального електропостачання робота Вашого комп’ютера. Співпраця з ХЛР – це гарантія стабільного функціонування Вашого бізнесу або лабораторії!