Підвищення споживацької обізнаності щодо властивостей харчів зростає щодня. Покупці ретельно вивчають склад продуктів, щоб обрати якісний товар і, відповідно, надійного виробника. Саме тому виробники харчової продукції в маркуванні на етикетці зазначають вміст харчових волокон. Адже корисна їжа – це в майбутньому задоволений клієнт.
Чому важливі харчові волокна
Дієтична клітковина (також має назву «харчові волокна») є невід’ємною частиною повсякденного раціону людини. Їжа, багата на харчові волокна, зазвичай менш калорійна, містить мало жиру, багато вітамінів і мінеральних речовин.
Клітковина як функціональний компонент харчових продуктів
Харчові волокна наповнюють шлунок, завдяки чому виникає відчуття ситості, виділяються травні соки й підвищується засвоєння їжі, а також підтримується необхідний склад мікрофлори, без якої організм людини не може нормально існувати.
Нерозчинна клітковина, що міститься в злакових, поглинає воду, розбухає і допомагає проходженню їжі в кишківнику. Розчинна клітковина, що міститься у фруктах, овочах і бобових, зв’язує важкі метали, радіонукліди й виводить їх з організму. Саме тому харчові волокна активно використовуються в плануванні здорового й дієтичного харчування.
Клітковина у рецептурах харчових виробництв
З дієтичною клітковиною можна значно розширити асортимент низькокалорійних продуктів профілактичного й лікувального напряму. Це актуально, наприклад, у виробництві протеїнових батончиків, натуральних солодощів на основі фруктових і ягідних пюре.
Також харчові волокна застосовують у рецептурах ковбас, паштетів, шинки, м’ясних консервів. У ковбасному виробництві це дає можливість знизити втрати в процесі термооброблення, покращити текстуру готового продукту і збільшити його вихід.
На заводах м’ясних і м’ясо-рослинних консервів уведення в рецептуру харчових волокон допомагає зменшити присмак жирності, полегшує процес дозування й фасування, поліпшує структуру продукту, зменшує ризик розшарування фаршу, знижує собівартість.
Варто зазначити, що деякі виробники харчової продукції в Україні вже вносять інформацію щодо вмісту харчових волокон у своїй продукції на етикетках.
Методики й особливості визначення
Визначення загального вмісту харчових волокон базується на комплексі ферментативного й гравіметричного методів. З 1985 року метод AOAC 985.29 Total Dietary Fiber in Foods був прийнятий у всьому світі як стандартний для всіх харчових продуктів. На сьогодні ця процедура також описується в методиках AOAC 991.43, AACC 32-07.01 і AACC 32-05.01.
Цікаво, що методика визначення загального вмісту харчових волокон імітує реальний процес травлення в ШКТ людини. На першому етапі відбувається ферментативне розщеплення досліджуваного зразка, далі – його фільтрація, промивання, висушування й зважування. Один із дублікатів зразків аналізують на вміст неперетравлених білків, а інший – на вміст золи. Загальна кількість харчових волокон – це вага залишку ферментативного перетравлення за вирахуванням ваги неперетравленого білка й золи.
Чим найкраще визначати?
Унікальна система 2 в 1 від італійського виробника аналітичного та лабораторного обладнання Velp Scientifica допоможе Вам швидко й точно впоратися з цим завданням. Цей пристрій складається з ферментативного дигестора та фільтрувальної установки.
Стадія ферментативного розщеплення
Ферментативний дигестор GDE – виконує делікатний етап розщеплення, на якому зразки занурюють у термостатичну водяну баню й перемішують.
Розчини ферментів, необхідних для розщеплення:
Основні технічні характеристики
Стадія фільтрації та промивання
Фільтрувальна установка CSF 6 – виконує завершальну фазу аналізу. На цій стадії зразок фільтрується і промивається:
Основні технічні характеристики
Додатково для цього аналізу Вам знадобляться:
Компанія ХЛР – офіційний дистриб’ютор Velp Scientifica на території України і має авторизований сервіс.
Олена Куцій, продакт-фахівець Відділу обладнання харчових та фармпродуктів