Вода! У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти таке. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя.
Антуан де Сент-Екзюпері
Безпечна і доступна вода – важливий фактор здоров'я людей, незалежно від того, використовується вона для пиття, побутових потреб, приготування їжі або ж рекреаційних цілей. Але що значить безпечна вода? Як на законодавчому рівні регулюється контроль чистоти води і які інноваційні по швидкості проведення та простоті методи контролю сьогодні існують – всі відповіді читайте в статті!
Вода покриває 70% поверхні Землі й при цьому складає всього лише 1/1000 її об’єму. 97,5% води у світі є солоною водою, і тільки 2,5% припадає на прісну – воду, яку може пити людина. Але не вся ця прісна вода придатна для вживання в їжу або для виробництва без додаткової обробки. Якщо для стародавньої людини було проблемою знайти чисту питну воду, то сьогодні вона вільно тече у нас із кранів.
Безпечна і доступна вода – важливий фактор здоров'я людей, незалежно від того, використовується вона для пиття, побутових потреб, приготування їжі або ж рекреаційних цілей. Але що значить безпечна вода? Вода – джерело життя не тільки для людини, але і для величезної кількості мікроорганізмів, які можуть бути шкідливими. Оцінку безпечності та якості питної води проводять за показниками епідемічної безпеки (мікробіологічні, паразитологічні), санітарно-хімічними (органолептичні, фізико-хімічні, санітарно-токсикологічні), а також радіаційними показниками.
Мікробіологічні показники питної води, яку використовують підприємства для створення своєї продукції, в Україні регламентується на законодавчому рівні. Основний документ для питної води – це ДCанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджений наказом МОЗ України від 12.05.2010 р. Крім цього нижче приведена частина нормативних документів, які можуть використовуватись підприємствами:
Методичні рекомендації призначені для застосування в лабораторіях установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, які здійснюють вибірковий контроль за якістю різних типів за мікробіологічними показниками, при розслідуванні причин виникнення епідускладнень, пов'язаних із водним шляхом передачі.
Також ці методичні рекомендації можуть використовуватися в лабораторіях організацій, акредитованих в установленому порядку на право проведення контролю безпеки питної води за мікробіологічними показниками, і в організаціях, що здійснюють виробничий контроль питної води і без проведення акредитації в разі внутрішнього контролю.
Зараз для контролю чистоти води багато хто використовує класичні методи для визначення бактерій – метод прямого посіву або метод мембранної фільтрації для титру кишкової палички, наприклад. Але наука не стоїть на місці, і сьогодні вже існують швидші та простіші методи.
Для прикладу розглянемо, як визначають титр кишкової палички методом мембранної фільтрації і за допомогою наборів Colilert-18 від Idexx Water.
Визначення титру кишкової палички методом мембранних фільтрів
Суть методу полягає в концентруванні бактерій з певного об’єму води на мембранних фільтрах з підрощуванням їх на середовищі Ендо при 37 °С, диференціюванні колоній, що виросли, і подальшому підрахунку кількості бактерій групи кишкових паличок в 1 л води. Такий аналіз займає від 48 годин до 14 днів.
Принцип дії Idexx Water
Компанія Idexx розробила і запатентувала свій метод – Defined Substrate Technology (DST), або Технологію визначення субстрату. У тесті Colilert-18 для виявлення Сoliforms і E. coli використовуються індикатори поживних речовин ONPG і MUG.
Коліформні бактерії використовують свій фермент β-галактозидазу для метаболізму ONPG і зміни його кольору з безбарвного на жовтий.
E. coli використовує β-глюкуронідазу для метаболізму MUG і створення флуоресценції. Оскільки у більшості неколіформних бактерій ці ферменти відсутні, вони не можуть рости і заважати. Кілька неколіформних бактерій, які дійсно містять ці ферменти, вибірково придушуються спеціально розробленою матрицею тесту Colilert-18.
Рис. 1. Принцип реакції ідентифікації
Цей підхід відрізняється від традиційних середовищ, які забезпечують багате поживними речовинами середовище, що підтримує ріст як цільових організмів, так і нецільових. Коли нецільові об'єкти ростуть та імітують цільові організми, виникають помилкові спрацьовування. Ріст нецільових об'єктів також може пригнічувати цільові організми і давати помилково негативні результати в традиційних середовищах. Щоб завадити росту нецільових об’єктів, традиційні середовища часто містять високі рівні солей, детергентів або інших селективних агентів, які можуть ненавмисно пригнічувати цільові організми і давати додаткові помилково негативні результати.
DTS-тести здатні на якісний і кількісний аналізи. Чутливі до 1 організму/100 мл, ці тести не вимагають підготовки середовища, фільтрації і підтверджень – підготовка до аналізу займає менше 1 хвилини робочого часу.
1. Додайте реагент до проби води (100 або 250 мл)
2. Закрийте посудину кришкою і струсіть, щоб розчинити
3. Інкубуйте посудину при 36 °C (Colilert) від 18 до 22 годин
4. Зчитайте зміну кольору візуально при нормальному світлі
5. Зчитайте зміну кольору під УФ-лампою
Жовтий колір = позитив на Coliforms
Жовтий колір і синя флуоресценція під УФ-лампою = позитив на E.coli
Додайте реагент в пробу води
Вилийте зразок в Quanti-Tray або Quanti Tray 2000
Загерметизуйте Quanti-Tray або Quanti Tray 2000
Інкубуйте при 36 °C (Colilert) від 18 до 22 годин
Вийміть Quanti-Tray або Quanti Tray 2000
Підрахуйте позитивні лунки (жовтий = коліформні бактерії з Colilert)
Підрахуйте флуоресцентні лунки (жовтий + флуоресценція = E. coli з Colilert)
Порівняйте з таблицями MPN, щоб знайти кількість позитивних лунок і записати в таблицю MPN
Назва | Colilert 18 |
Pseudalert |
Enterolert |
SimPlate |
Legiolert |
Що визначає | Сoliforms, E. coli | Pseudomonas aeruginosa | Еnterococcus | Загальне мікробне число | Legionella pneumophila |
Нормативні документи | (ISO) 9308-2: 2012 Застосування тестових наборів COLILERT-18 для санітарно-бактеріологічного контролю якості води: МР 10.10.2.1- 137 – 2007. – затверд. наказом МОЗ України від 24.01.2007 № 24 |
Методика прискореного визначення синьогнійної палички у воді за допомогою тестових наборів PSEUDALERT. – Постанова головного державного санітарного лікаря України від 06.09.2013 р. №19. – Київ, 2013. – 21 с. | Методика прискореного визначення ентерококів у воді за допомогою тестових наборів ENTEROLERT. – Постанова головного державного санітарного лікаря України від 06.09.2013 р. №19. – Київ, 2013. – 21 с. | Наказ N 138 от 14.03.2008 Визначення найбільш вірогідного числа мікроорганізмів у воді з використанням тестів діагностичних Quanti-Disk та SimPlate : МР 10.10.21-155 – 2008. – затверд. наказом МОЗ України від 14.03.2008 №138 |
Отримано підтвердження NF від AFNOR Certification, номер IDX 33/06-06/19, в Україні методика не затверджена |
Час на аналіз | 18 годин | 24 години | 24 години | 28 годин | 7 днів або 168 годин |
Із запитаннями звертайтеся до спеціалістів ХЛР: info@apk.hlr.ua, +380 (67) 218-71-98.