Вода може містити безліч патогенів, серед яких бактерії, віруси й найпростіші. Усі вони безпосередньо загрожують здоров’ю людини. Після контакту із забрудненою водою може виникнути ціла низка небезпечних станів в організмі:
Небезпеки від бактеріального забруднення води
Бактерії, зокрема Escherichia coli коліформи, легіонела, синьогнійна паличка, – це одноклітинні мікроорганізми, які можуть траплятися у воді колодязів, озер і цистерн.
Кишкова паличка у воді, забрудненій фекаліями тварин і/або людини, якщо її проковтнути чи вдихнути під час водних процедур, може спричинити серйозне нездужання з такими симптомами: судоми, діарея, головний біль, нудота й блювання.
Так само ковтання або вдихання води, зараженої фекальними коліформами, призведе до розладу травлення з нудотою, діареєю, судомами й головним болем. Коліформна кишкова паличка природно присутня в навколишньому середовищі, наявність її у воді може вказувати на виділення людських або тваринних відходів.
Легіонела зазвичай процвітає в теплій воді та природно трапляється в навколишньому середовищі. У разі вдихання цих бактерій під час приймання душу або ванни підвищується ризик захворіти на легіонельоз, різновид пневмонії.
Синьогнійна паличка (Pseudomonas aeruginosa) – грамнегативна аеробна рухлива бактерія, що мешкає у воді, ґрунті. Вона є умовно патогенною для людей, спричиняє розвиток внутрішньолікарняних інфекцій. За санітарними нормами вода питного й господарського призначення не має містити синьогнійної палички.
Ентерококи (бактерії) або коліфаги (віруси) – мікроби, які також живуть у воді, забрудненій людськими та/або тваринними фекальними відходами.
Холерний вібріон (Vibrio cholerae) – токсигенна бактерія, що спричиняє холеру. Це гостре зневоднювальне, потенційно небезпечне для життя діарейне захворювання, яке передається через забруднену питну воду, а за несприятливих умов швидко набирає характеру епідемії або навіть пандемії.
Наслідки забруднення води вірусами
Віруси – ще одна група мікроорганізмів, які також можуть бути присутні у воді з колодязів, резервуарів і водойм. Ентеровіруси потрапляють у неї разом із фекаліями інфікованих тварин та/або людей.
Віруси, що передаються через воду, здебільшого належать до шести родин, включно з родинами РНК-вірусів: Picornaviridae, Caliciviridae, Hepeviridae, Reoviridae, Astroviridae та Adenoviridae. Споживання води, зараженої вірусами, може мати наслідки різної тяжкості для здоров’я людини: від гастроентериту й інших кишкових розладів до менінгіту.
Небезпека від інфікованої води підсилюється тим, що її необов’язково пити чи ковтати під час купання, душу, чищення зубів. Іноді достатньо навіть вживання їжі, яка була піддана впливу інфекції. Тому так важливо регулярно тестувати колодязну, озерну воду на наявність шкідливих мікроорганізмів. Адже склад ґрунтових і озерних вод з часом змінюється, і одноразовий контроль не гарантує, що згодом у воді не оселяться нові хвороботворні бактерії та віруси.
Способи контролю патогенів
1. Традиційні мікробіологічні методи із серотипуванням
Патогенні мікроорганізми визначають за допомогою специфічних поживних середовищ для кожного виду. Пропонуємо широкий асортимент поживних середовищ відповідно до методів ISO від всесвітньо відомого виробника Condalab (Іспанія). Це зокрема:
Ви завжди можете замовити зі складу ці та інші популярні позиції від Condalab і ХЛР.
2. Експрес-методи
Такі методи дають змогу швидко й селективно виявляти бактеріальне забруднення води. Деякі з них внесено до переліку офіційних методів у ДСанПін 2.2.4-171-10 і ДСТУ 7525:2014 щодо контролю питної води.
Idexx Water. Компанія Idexx (США) розробила власний метод – Defined Substrate Technology (DST), або Технологію визначення субстрату, яку також затвердило МОЗ України.
Тести Idexx Water дають змогу визначати такі шкідливі мікроорганізми:
Готові чашки із селективним хромогенним середовищем – ще один спосіб пришвидшити класичний мікробіологічний аналіз. Готові середовища Compact Dry допоможуть швидко, легко й без значних фінансових затрат визначити рівень мікробного забруднення, причому без стадії приготування та стерилізації середовищ і посуду. Процедура дуже проста: треба лише помістити 1 мл рідини (необхідного розведення) в центр чашки, перевернути й поставити в інкубатор. По завершенні процесу інкубації підраховуються забарвлені колонії відповідно до інструкції.
Із середовищами Compact Dry у воді можна визначати:
ХЛР є офіційним постачальником Compact Dry на території України.
Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР)
Серед методів, що допоможуть оцінити вірусне зараження різноманітних вод, а також ідентифікувати сальмонелу, холеру й багато інших небезпечних мікроорганізмів, ПЛР є найбільш чутливим. Ми пропонуємо експрес-систему мультиплексної ПЛР QIAstat-Dx від QIAGEN.
QIAstat-Dx – це інтелектуальна система, яка здійснює швидкий аналіз біологічних зразків за допомогою картриджів на специфічні панелі. Управляти пристроєм можна через сенсорний екран, цю процедуру легко опанувати навіть недосвідченим користувачам. Переваги системи:
З картриджем «Гастроінтестинальна панель QIAstat-Dx» Ви можете одночасно визначати понад 20 бактеріальних, вірусних і паразитарних патогенів, пов’язаних із кишковими інфекціями (лямблії, холеру, каміпілобактер, сальмонелу, клостридії, кишкову паличку E. coli, аденовірус, норовірус, ротавірус і багато інших).
Маєте запитання щодо характеристик обладнання або описаних методів досліджень? Звертайтеся, разом подбаємо про чистоту і здоров’я!