Харчова небезпека: акцент на алергени

Харчова небезпека: акцент на алергени

Радий вітати Вас, шановні поціновувачі нотаток завлаба. Чи замислювалися Ви сьогодні про склад продуктів, які куштували? Якщо ні, то Ви, певно, щасливці, які не мають харчової алергії та не мусять ретельно слідкувати за раціоном. Усі інші уважно читають етикетки. А виробники зобов’язані контролювати свою продукцію на алергени й інформувати споживачів.

Що таке харчові алергени, їх причини й ризики для людей

Харчові алергени – це речовини, переважно білки, які присутні в деяких харчових продуктах і здатні викликати аномальний імунний відгук у людини. Цей відгук характеризується різними симптомами: від легкого дискомфорту до серйозних алергічних реакцій, таких як анафілактичний шок. За останні роки поширеність харчової алергії зросла, і це стало серйозною проблемою для здоров’я населення.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожний п’ятий мешканець планети страждає на алергічні розлади. Причини поширення цього явища можуть бути різними: зміни в харчових звичках і схильність до вживання екзотичних продуктів, підвищена чутливість імунної системи, покращена діагностика, що дає змогу виявляти більше випадків алергій, а також генетична схильність до алергічних реакцій.

Важливо пам’ятати, що харчові алергени мають здатність викликати реакції навіть за надходження в організм у незначних кількостях, що подеколи спричиняє небезпечні для життя стани. Наслідки для здоров’я можуть бути досить серйозними, особливо для дітей, літніх людей і осіб з ослабленою імунною системою.

Основні харчові алергени на законодавчому рівні

Будь-яка їжа може викликати алергію, але зауважу, що більшість випадків пов’язані з найбільш поширеними харчовими алергенами, що містяться в молочних продуктах, яйцях, арахісі, горіхах, сої, пшениці, рибі й ракоподібних. Ці продукти часто згадуються як «велика вісімка», на яку припадає більшість ситуацій із харчовими алергіями. Але крім згаданих основних алергенів, існують інші. Зокрема, це злаки, що містять клейковину, селера, гірчиця, насіння кунжута, люпин і сульфіти. Саме тому необхідно ретельно вивчати склад харчових продуктів та уважно ставитися до їх маркування.

Регулювання алергенної небезпеки в рамках чинного законодавства

В Україні питання харчових алергенів регулюється Законом «Про основні засади та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» і Законом «Про інформацію для споживачів харчових продуктів». Згідно із цими нормативними актами виробники харчових продуктів зобов’язані зазначати на етикетках інформацію про склад харчового продукту й наявність алергенів, яка повинна бути чіткою та зрозумілою для споживачів. Ці документи гармонізовані з Директивою 2003/89/ЄС та Регламентом (ЄС) № 1169/2011 і встановлюють обов’язкове вказування й візуальне виділення (кольором або шрифтом) на етикетці харчових продуктів 14 основних речовин, які часто викликають алергічні реакції.

Управління алергенними ризиками відповідно до стандартів безпечності харчових продуктів

Окрім маркування на законодавчому рівні, вимоги до контролю харчових алергенів на виробництві й у закладах громадського харчування викладено в принципах системи НАССР (Hazard Analysis and Critical Control Points) і стандартах безпеки харчових продуктів, таких як FSSC 22000 (Food Safety System Certification) та BRC Global Standard for Food Safety.

На харчових виробництвах існують певні ризики, пов’язані з наявністю харчових алергенів. Для їх мінімізації необхідно розробляти й упроваджувати відповідні системи управління безпечністю харчових продуктів, які приділяють значну увагу контролю харчових алергенів на виробництві.

Усі ці системи й стандарти розглядають харчові алергени як потенційний ризик для здоров’я споживачів. Вони вимагають від виробників ретельно вивчати їхні процеси виробництва, ідентифікувати алергени і вживати заходів для уникнення перехресної контамінації.

Запровадження належних заходів контролю й управління ризиками є критично важливим для гарантування безпеки харчових продуктів і захисту здоров’я споживачів. Це вимагає постійної уваги, навчання персоналу й неухильного дотримання встановлених процедур на всіх етапах виробництва та реалізації харчових продуктів.

Швидкі, ефективні й надійні тести для виявлення харчових алергенів

Для вирішення завдань із виявлення, контролю й управління ризиками у виробництві, підготовці та обробленні харчових продуктів ми пропонуємо комплексне рішення від відомої європейської компанії Gold Standard Diagnostics. Це експрес-тести у вигляді тест-смужок для визначення всіх обов’язкових алергенів у твердих, рідких зразках та змивах із поверхонь. Вони є зручними у використанні й видають результати вже через кілька хвилин. А разом із ридером тестів Rapid Scan ST5-W Ви ще й отримуєте кількісні результати з можливістю зберігання та подальшого експорту даних. Це допоможе виконати вимоги належної лабораторної практики та стандартів безпечності харчових продуктів у рамках простежуваності й цілісності даних.

Корисні посилання

Метод імуноферментного аналізу для виявлення алергенів

Надійне й доступне визначення показників безпеки харчових продуктів

Щиро Ваш

Євген Денисенко,

експерт галузевої групи «Харчова промисловість»

зв'язатись з експертом

Оцініть, будь ласка, корисність матеріалу для Вас
56.55%
Корисно 5 Не корисно 0
Поділіться статтею з колегами
Коментарі ()
додати коментар