Аналіз продуктів на наявність генетично модифікованих організмів (ГМО) може бути доволі складним. Існує кілька поширених помилок, що можуть псувати життя лаборанту і впливати на коректність результатів. Про них сьогодні й поговоримо.
Отже, я можу виділити два основних питання, на які рекомендую звертати особливу увагу коли Ви проводите аналіз на ГМО.
1. Підготовка зразків
Правильна підготовка зразків є критично важливим етапом в аналізі ГМО, оскільки вона безпосередньо впливає на точність і достовірність результатів.
- Переконайтеся, що зразок, відібраний для аналізу, є репрезентативним для всієї партії або популяції, що тестується. Проба має складатися з декількох зразків із різних частин партії та їх суміші для створення об’єднаного зразка.
- Переконайтеся, що розмір зразка є достатнім для запланованого аналізу. Розмір буде залежати від таких факторів, як межі виявлення методу тестування й варіабельність вмісту ГМО у вибірці.
- Ретельно гомогенізуйте зразок, щоб зробити його однорідним. Гомогенізація гарантує, що будь-який присутній ГМО-матеріал буде рівномірно розподілений по всьому зразку, зменшуючи ризик похибки вибірки. Для цього завдання ідеально підходять кулькові млини для надтонкого подрібнення.
2. Перехресне забруднення
Перехресне забруднення є поширеною проблемою в сільськогосподарському виробництві й харчовій промисловості. ГМО-культури іноді можуть перехресно запилюватися з не ГМО-культурами, що призводить до випадкової присутності ГМО в не ГМО-продуктах. Аналогічно, ГМО- та не ГМО-інгредієнти можуть змішуватися під час перероблення, що призводить до мимовільного вмісту ГМО в продуктах, маркованих як не ГМО.
Тож мінімізуйте забруднення:
- Приміщення й поверхні до та після випробування на ГМО мають бути ретельно вимиті.
- Млин для подрібнення необхідно регулярно стерилізувати хімічним способом або автоклавуванням. При цьому звертайте увагу на матеріал чаші для подрібнення – він має бути стійким до стерилізації та не містити отворів і пор, які можуть стати потенційним місцем забруднення. Рекомендую використовувати сучасні й надійні млини від німецької компанії FRITSCH.
- Витратні матеріали для пробовідбору й проведення аналізу мають бути стерильними. Тобто використовуйте одноразові стерильні матеріали або такі, що піддаються стерилізації.
Корисні посилання
Стаття «Методи виявлення ГМО: знайдіть ідеальний варіант для Вашого підприємства»
Стаття «Ідеальне подрібнення зернових для їх подальшого аналізу»
Обладнання для виявлення ГМО
Обладнання для гомогенізації
Вдалих Вам випробувань!
Ірина Кіріна,
куратор галузевих експертів ХЛР