Чого не можуть люмінометри?
Чого не можуть люмінометри?

Викрутки створені для того, щоб добре робити одну річ: крутити шурупи. Але кмітливий людський розум це не зупиняє від використання викрутки в якості стамески, зубила, вилки для фондю, важеля, дверної ручки і т.д. Подібним чином люмінометри створені для того, щоб робити добре одну річ, – виявляти АТФ на поверхнях і в рідинах і визначати таким чином відносну чистоту цієї поверхні або рідини. Але їм знайшли ще одне застосування – визначати загальне мікробне число або залишкові кількості харчових алергенів. Чи виправдано це?

ЩО ВИЯВЛЯЮТЬ ЛЮМІНОМЕТРИ?

АТФ – джерело енергії в живих організмах. Оскільки всі напої та їжа були колись живими, вони містять АТФ. Мікроорганізми, такі як бактерії і гриби, також містять АТФ. Коли суміш харчових продуктів, напоїв і мікроорганізмів контактує з трубами, цистернами, ножами, обробними дошками та іншими поверхнями, на них залишається АТФ.

Говорячи простими словами, люмінометри дозволяють виявити органічні речовини, які залишилися на поверхнях після санітарної обробки. Підвищені кількості АТФ на поверхні – це сигнал про можливе проблемне місце, яке слід повторно очистити перед початком наступного виробничого циклу. Люмінометри відмінно справляються з виявленням АТФ, але не можуть визначити його джерело. Жоден люмінометр в світі не створюється для того, щоб розрізняти джерела походження АТФ.

Чим більше АТФ на поверхні або в рідині, тим більше світіння вловить люмінометр і тим більше число (RLU – одиниці вимірювання) відобразиться на екрані. Все просто!

Люмінометри – прості та швидкі індикатори чистоти виробництва, які легко пристосувати під потреби практично будь-якого виробництва. Вони встановлюють чіткі й об’єктивні стандарти, які дозволяють уникнути наслідків недостатньої санітарної обробки.

КІЛЬКІСТЬ АТФ НЕ КОРЕЛЮЄ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ МІКРОБНИМ ЧИСЛОМ (ЗМЧ)

Існує поширена помилка, що показання люмінометра повинні корелювати із загальною кількістю мікроорганізмів у зразку. Але це не так.

Припустимо, люмінометр показує 250 RLU, із яких 50 RLU – це внесок мікроорганізмів, а 200 RLU – залишкових кількостей харчових продуктів. При зміні виробничого процесу, продукту або типу санітарної обробки результат в 250 RLU може відповідати 200 RLU від мікроорганізмів і 50 RLU від харчових продуктів. При підрахунку загального мікробного числа цих двох випадків отримаємо різні кількості мікроорганізмів.

Показання люмінометра Внесок мікроорганізмів Внесок залишкових кількостей харчових продуктів Загальне мікробне число, КОЕ/см2
250 RLU 50 RLU 200 RLU 103
250 RLU 200 RLU 50 RLU 105

Крім того, різні мікроорганізми мають неоднакову кількість АТФ. У бактерій, наприклад, на кожну клітину припадає 1–10 фг (фемтограм = 10–15 г) АТФ, а у грибів – 100 фг. Кількість АТФ також залежить від виду, фази росту клітини, харчування та багатьох інших факторів.

Таким чином, невірно говорити про можливість перерахунку показань люмінометра в КУО на одиницю площі.

ЛЮМІНОМЕТРИ– НЕ НАЙКРАЩИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ КОНТРОЛЮ АЛЕРГЕНІВ

Ще один приклад некоректного використання люмінометра – це включення його в програму контролю харчових алергенів. Розмірковують так: якщо весь або майже весь АТФ видалений з поверхні, значить, і харчові алергени також відсутні. Цей підхід поганий як мінімум з двох причин:

  1. Харчові алергени можуть існувати на поверхні в кількості, що у 100 разів перевищує норму, і при цьому все ще не виявлятися люмінометром.
  2. Встановлення занадто низьких допустимих значень люмінометра, щоб бути точно впевненими у відсутності алергенів, зобов’язує очищати поверхні ретельніше, ніж це потрібно. У такому випадку підприємство витрачає час, енергію і гроші даремно.

Бажання використовувати люмінометр для підрахунку загального мікробного числа та виявлення алергенів зрозуміло і закономірно, адже традиційні методи аналізу займають багато часу і вимагають спеціальних знань. Простота і швидкість – основні переваги люмінометрів. І все ж не варто забувати, що призначені вони для визначення чистоти поверхні. Про мікроорганізми та харчові алергени показання люмінометрів свідчать побічно і з високим ризиком помилкових результатів.

Для тих, хто використовує люмінометр, ми створили послугу діагностики та перевірки роботи приладу.

Залишилися питання – пишіть, і ми вирішимо їх.

Оцініть, будь ласка, корисність матеріалу для Вас
0.00%
Корисно 0 Не корисно 0
Поділіться статтею з колегами
Коментарі ()
додати коментар
Вас також може зацікавити