facebook
ІФА – універсальний метод для лабораторій аграрної та харчової промисловості

ІФА – універсальний метод для лабораторій аграрної та харчової промисловості

Чи знали Ви, що за допомогою лише одного методу можна визначати захворювання тварин і рослин, ГМО, мікотоксини, алергени, антибіотики, деякі пестициди й навіть акриламід? І перелік далеко не повний! Усі ці дослідження можливі завдяки методу ІФА (ELISA).

ІФА (імуноферментний аналіз) є популярним методом, що використовується в лабораторіях усього світу для виявлення й кількісного визначення біомолекул. У контексті безпечності харчових продуктів ІФА є ключовим для виявлення ГМО, потенційних мікотоксинів і алергенів, забезпечення цілісності продуктів та перевірки інформації на етикетці.

ІФА широко використовується для виявлення й кількісного визначення таких речовин, як білки, пептиди, антитіла й гормони. Уявіть собі ІФА як високоточний харчовий детектор, здатний «відчути» навіть найдрібніші сліди небажаних інгредієнтів, що можуть ховатися в харчовому продукті.

У процесі тестування безпечності харчових продуктів ІФА функціонує подібно до високочутливого оцінювача, ретельно аналізуючи склад продукції. Процедура включає покриття пластини антигенами – будь-чим, що може спровокувати Вашу імунну систему на вироблення антитіл, – а потім додавання зразка харчового продукту. Якщо їжа містить цільову речовину, наприклад, специфічний алерген або мікотоксин, ця речовина зв’яжеться з антигеном.

Далі додається вторинне антитіло з прикріпленим ферментом, що зв’язується з будь-якими антигенами, котрі закріпилися на цільових речовинах зі зразка харчового продукту. Потім вводять субстрат, фермент перетворює його на сигнал, який можна виявити, часто це зміна кольору. Інтенсивність сигналу безпосередньо корелює з кількістю цільової речовини, що міститься в зразку харчового продукту. Це дає змогу фахівцям з безпечності харчових продуктів дуже точно визначити, скільки конкретного алергену міститься в даному зразку, гарантуючи, що продукти відповідають суворим стандартам і є безпечними для споживання, особливо для людей із харчовою алергією.

Надійність і точність ІФА роблять його невіддільною частиною протоколів безпечності харчової промисловості, гарантуючи, що кожен продукт на столі споживача є саме тим, чим його представляє виробник, без прихованих сюрпризів.

Принцип проведення випробування майже не залежить від того, що визначається: ГМО, мікотоксини, алергени, антибіотики тощо.

Як відбувається аналіз?

 1. Процес ІФА починається з підготовки мікропланшета, попередньо покритого антитілами, специфічними до цільового забруднювача або речовини, яку Ви хочете виявити в зразку харчового продукту.
 2. Наступним етапом є підготовка зразка харчового продукту і внесення у лунки планшета разом із реагентами з тест-системи. Якщо цільовий антиген присутній, він зв’яжеться з антитілами на планшеті. Після етапу інкубації лунки промивають, щоб видалити всі незв’язані речовини.
 3. Після промивання додаємо вторинне антитіло, яке приєднується до визначуваної речовини (антигену), утворюючи «сендвіч»: поверхня планшета, антиген із нашого зразка й стандартних контролів і вторинне антитіло. Це вторинне антитіло пов’язане з ферментом.
 4. Після ще одного етапу промивання в лунки додаємо розчин субстрату. Фермент реагує із субстратом, викликаючи видиму зміну кольору або флуоресценцію. Інтенсивність сигналу прямо пропорційна кількості антигену в зразку. Порівнюючи інтенсивність забарвлення зразка з відомою стандартною кривою, можна кількісно визначити точну кількість антигену, присутнього в харчовому продукті.
 5. Останнім етапом додаємо реагент, що зупиняє реакцію, і зчитуємо результати фотометром за довжини хвилі 450 нм.

Імуноферментний аналіз є високочутливим методом, що дає змогу фахівцям з безпечності харчових продуктів виявляти навіть мізерні кількості алергенів, гарантуючи надалі безпечність і цілісність продукції.

Переваги методу ІФА

 • Висока чутливість і специфічність

ІФА може виявляти дуже низькі концентрації антигенів або антитіл у складних зразках харчових продуктів завдяки високій специфічності взаємодії антитіло – антиген. Це має вирішальне значення для виявлення специфічних харчових токсинів, алергенів або забруднювачів, які присутні в дуже малих кількостях.

 • Універсальність і гнучкість

ІФА можна адаптувати для виявлення широкого спектра мішеней, серед яких білки, пептиди, антитіла, гормони й навіть малі молекули, за допомогою відповідного вибору антитіл. Це робить його дуже універсальним для різних типів оцінювання безпечності харчових продуктів, від виявлення алергенів до моніторингу специфічних забруднювачів.

 • Кількісний аналіз

ІФА надає кількісні дані про концентрацію цільового показника в зразку. Це важливо для оцінювання рівня забруднення або алергенів у харчових продуктах, оцінювання ризику та доведення до відповідності стандартам безпечності.

 • Простота використання й автоматизація

Процедура ІФА проста, і багато етапів можна автоматизувати, що знижує ймовірність людських помилок і підвищує продуктивність. Це вигідно для лабораторій, яким необхідно ефективно обробляти велику кількість зразків.

 • Стандартизація

Багато наборів ІФА постачаються зі стандартизованими реагентами й протоколами, що допомагає підтримувати узгодженість процедур та результатів тестування, полегшуючи порівняльний аналіз і дотримання нормативних вимог.

 • Швидкі результати

Час виконання тестів ІФА є відносно коротким, що дає змогу своєчасно приймати рішення щодо контролю ризиків для безпечності харчових продуктів і управління потенційними спалахами захворювань.

 • Широке визнання

ІФА – широко визнаний у науковому співтоваристві метод виявлення специфічних аналітів. Його ефективність у тестуванні безпечності харчових продуктів підтверджується численними дослідженнями та підтримується регуляторними органами, що додає аналізу надійності й достовірності.

отримати комерційну пропозицію

Оцініть, будь ласка, корисність матеріалу для Вас
34.24%
Корисно 2 Не корисно 0
Поділіться статтею з колегами
Коментарі ()
додати коментар
Вас також може зацікавити